Jaki bukiet ślubny wybrać?

Bukiet ślubny to najważniejsza kompozycja na całym weselu. Powinna ona wyróżniać się i być zdecydowani być niezapomniana.

Według tradycji bukiet ślubny kupuje Pannie Młodej jej przyszły mąż. Dziś jednak to kobiety dokonują wyborów kompozycji kwiatowych, by spełniała ich oczekiwania. Pan Młody jedynie wręcza bukiet przed ceremonią ślubną.

 

Bukiet ślubny i jego rodzaje

Kiedyś kształtami bukietów rządziły coroczne trendy. Dziś – podobnie jak z sukniami – wszystko jest dozwolone. Zmieniają się jedynie kolory i moda na kwiaty. Najważniejsze jednak to pamiętać, by bukiet pasował do kreacji i sylwetki Panny Młodej.

Poniżej zobaczycie podział bukietów ślubnych ze względu na sposób ulożenia roślin. Wszystko to spod ręki wspaniałego rysownika Macieja (tutaj znajdziecie więcej jego prac):

 

Biedermeier

Bukiet o regularnym kształcie. Kwiaty związane ściśle w kształt kuli. Szerokie miejsce wiązania stanowi również ozdoby element bukietu. Śmiało można wzbogacić go zwisającymi wstążkami. Bukiety typu biedermeier doskonale wyglądają w kompozycjach z jednego rodzaju kwiatów lub w wersjach jednokolorowych.

Biedermeier to najbardziej klasyczny bukiet ślubny. Mówi się, że pasuje do wszystkich rodzajów sukni. Jeśli zależy  Wam na gładkiej romantycznej stylizacji kwiatowej lub też idziecie w stronę klasyki czy glamoru, będzie to dobry wybór. Tego typu bukiety z reguły najlepiej prezentują się w jednolitym kolorze lub w odcieniach jednego koloru.

 

Biedermeier nieregularny

W tej kompozycji kwiaty ułożone są w kształt kuli i część z nich wychodzi poza gładką linię bukietu. To bardziej swobodna wersja klasycznego biedermeiera. Wiązanie można wykończyć  wstążką,  aż do samego końca łodyg.

 

Kalifornia

To duży nieregularny bukiet, o zwiewnej romantycznej formie. Luźno związane kwiaty i zieleń delikatnie wychodzą poza linię bukietu. Krótka rączka i wąskie miejsce wiązania bukietu.

Idealny do stylizacji boho i rustykalnych. Dopełnieniem kompozycji mogą być długie wstążki w  kolorystyce kwiatów.

 

Kaskadowy

Romantyczny bukiet z opadającymi kwiatami lub pędami roślin, które wylewają się z rąk Panny Młodej. Często określany jako „odwrócona łezka”.  Kompozycja łączy wiele gatunków z opadającą zielenią. Bukiet z krótką rączką.

Ta wersja doskonale wydłuża i wyszczupla sylwetkę. Dobrze komponuje się w stylizacjach dla sukni ślubnej „rybka”.

 

Snopek

Najczęściej jest to bukiet z jednego gatunku kwiatów. Symetryczny, przypominający kształtem odwróconego trójkąta. Rączka posiada długie łodygi z wąskim miejscem wiązania.

Polecany dla sukien w stylu „księżniczka” z ozdobną górą.

 

Snopek wielogatunkowy

Snopek o nieregularnym kształcie, przygotowany z wielu gatunków roślin. Rączka w postaci długich łodyg, ozdobiona wstążkami w kolorze kwiatów.

Bukiet ten świetnie wpisuje się w styl rustykalny, imitujący kompozycję z polnych kwiatów.

 

Bukiet ślubny, jeśli zamawiamy z dekoracją kwiatową, robimy to zwykle kilka miesięcy wcześniej. Jeśli zamawiamy pojedynczą wiązankę, robimy to ok miesiąc wcześniej.

Pamiętajcie, by zawsze pokazać florystce swoje zdjęcie w sukni ślubnej i welonu lub – jeśli decydujesz się na wianek – rodzaj uczesania.

Autor rysunków: Maciej Czerw.

Zajrzyj do nas
Facebook
Pinterest
Instagram