Domowe biuro w zieleni najlepsze na koncentrację

W Polsce coraz więcej osób pracuje zdalnie. Jest to trend ogólnoświatowy. Pracownicy mając do wyboru open space i pracę zdalnie, decydują się na domowe biuro.

Według badań przeprowadzonych przez Advisory Group TEST Human Resources w Stanach Zjednoczonych już 25 % zatrudnionych pracuje z domu przez większą część tygodnia i 63 % pracodawców zgadza się na taką łączoną formę pracy.

Przedsiębiorcy dostrzegają korzyści płynące z pracy zdalnej – jak choćby ograniczenie kosztów związanych z przestrzenią biurową. Korzyści dostrzegają także pracownicy, a zwłaszcza przedstawiciele pokolenia Y. W Europie chęć pracy zdalnej deklaruje już 59 % badanych, w Azji jest to już 81 % respondentów. Dla pracowników home office oznacza elastyczność czasu pracy, brak niepotrzebnych dojazdów i dzięki temu zmniejszenie stresu, który wiąże się z godzeniem życia rodzinnego z zawodowym.

Badania pokazują, że osoby pracujące zdalnie są wydajniejsze niż ich współpracownicy w biurze (więcej danych znajdziecie tutaj).

Dla kogo domowe biuro

Domowe biuro wcale nie jest przeznaczone tylko dla tych, którzy pracują zdalnie. Każdy z nas posiada w domu komputer i trochę elektroniki. Może więc być to kącik na komputer, kreatywny kącik rysownika czy też miejsce wydzielone na dokumenty czy naukę.

Domowe biuro mają zarówno programiści jak i nauczyciele, lekarze, artyści i projektanci. Są tam również dziennikarze, prawnicy, posiadacze własnych firm i blogerzy.  Jednym słowem jest to miejsce, które znajduje się w każdym domu. Zmienia się jedynie w zależności od wykonywanych zajęć.

 

Odpowiednie miejsce do pracy

Do pracy w domu konieczne jest wydzielenie odpowiedniej przestrzenie po to, by obrazowo oddzielić pracę od życia prywatnego. Odpowiedni kącik biurowy sprzyja lepszej koncentracji, ale też wprowadza harmonię.  Wszystkie materiały jakie do pracy czy nauki potrzebujemy, mamy zawsze pod ręką i zawsze w jednym miejscu.

W domowym biurze warto postawić na funkcjonalność i prostotę. Nie wolno nam jednak zapomnieć, że będziemy w nim spędzać kilka godzin każdego dnia. Dlatego też odpowiednie otoczenia w jakim przebywamy jest bardzo ważne. Powinno działać na naszą koncentrację, odprężać i pobudzać nasz twórcze myślenie. Dobrze sprawdzą się jasne barwy, duże stoły i miejsca przygotowane na uporządkowanie przyborów i dokumentów. Warto zainwestować w wygodne krzesło z charakterem, które nada wyrazu całej aranżacji. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie: a więc lampy, dobór żarówek, koniecznie białe światło i usytuowanie względem okna. Ważna jest bliskość gniazdka, żeby podłączyć niezbędne urządzenia.

 

Zieleń ma znaczenie

Ogromną rolę w aranżowaniu domowego biura odgrywa odpowiedni dobór barw. Kolory nie mogą być monotonne i przytłaczające, ani zbyt agresywne i intensywne. Zdaniem naukowców pracownicy biur patrzący na zieleń są bardziej efektywni i kreatywni w porównaniu do tych, którzy tego kontaktu nie mają. Zieleń jest więc najprostszym narzędziem, by zwiększyć wydajność i koncentrację w pracy. Wprowadza harmonię i pozwala się lepiej zorganizować. Urban jungle do domowego biura możemy wprowadzić poprzez rośliny w okolicach burka. Do wyboru mamy całą paletę roślin doniczkowych – od palm po sukulenty. Usytuowane mogą być one na stole, pod nim, wiszące jako kokedamy czy po prostu stojące obok w dekoracyjnych koszach i donicach. Doskonale w aranżacjach  sprawdzą się botaniczne plakaty, tropikalne poduszki i pojedyncze liście wstawione w butelki. Dobrze gdy w pobliżu znajduje się przestrzeń na odpoczynek – hamak, pufa czy po prostu wygodny fotel, który pozwoli nam zamienić choć na chwilę pracę na odpoczynek.

 

Źródło zdjęć: tutaj.

Zajrzyj do nas
Facebook
Pinterest
Instagram