Co to jest urban jungle?

Urban jungle to styl, który w Polsce pojawił się na szerszą skalę głównie za sprawą zagranicznych sieciówek. Na świecie odciska silne piętno w modzie, wnętrzach i stylu życia. Styl życia związany z roślinami.

Co to jest urban jungle?

Choć na świecie funkcjonuje już w pełni, to w Polsce ciągle nieśmiało się rozgaszcza. Co to takiego jest urban jungle? W dosłownym tłumaczeniu oznacza miejską dżunglę. Jest to umieszczanie w aranżacjach elemetów dzikiej natury. Choć styl początkowo dotyczył właśnie aranżacji przestrzeni, to z czasem rozszerzył się na odzież, meble czy po prostu styl życia.

Za prekursora miejskiej dżungli można uznać Patricka Blanca, francuskiego botanika, który jest twórcą wertykalnych ogrodów na świecie. Począwszy od 1988 roku projektuje zielone ściany na potrzeby firm i osób prywatnych z całego świata. Jednak urban jungle to nie tylko zielone ściany.

To strefy zieleni we wnętrzach, zielone zaułki i całe sekretne ogrody. Styl urban jungle szerzony jest przez zagranicznych dekoratorów i dizajnerów z całego świata. Ma ogromne rzesze fanów w Australii, USA, Singapurze, Japonii, Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, krajach Beneluksu czy Skandynawii. Rośliny zdobią już nie tylko parapety. Możemy je znaleźć także w wielkich donicach na podłodze, podwieszane pod sufitem, w szklanych słojach czy jako wiszące ogrody w kulach mchu (kokedamy).

W zielony styl wpisuje się wiele dodatków do wnętrz wykonanych z naturalnych materiałów jak: rattan, bambus, wiklina, trawa morska, drewno czy materiały uzyskane z recyklingu. Idealnie ze wszystkim współgrają tapety z motywami roślinnymi.

Od początku lat 2000 zaczął rozwijać się trend urban jungle wśród blogerów, którzy dziś w wielu krajach w ramach wspólnych projektów zajmują się aranżowaniem przestrzeni publicznej.

 

 

Do popularyzacji trendu przyczyniła się również firma Pantone, wyznaczając greenery kolorem roku 2017.

Urban jungle life style

Urban jungle to styl życia, który zakłada obcowanie z przyrodą na co dzień. To funkcjonowanie w zgodzie z naturą nawet w centrum wielkiego miasta. Wprowadza on do rytmu codziennego dnia momenty SLOW LIFE, by odetchnąć i pobujać się na hamaku w otoczeniu zieleni. Styl ten daje nam prawo do odpoczynku i ładowania baterii. Wyznacza momenty w ciągu dnia, ale też dookreśla przestrzenie ku temu. Za granicą coraz częściej praktykuje się w domach strefy zieleni, gdzie można pooddychać wolnym od smogu świeżym powietrzem. Specjalne pokoje zieleni, domowe sekretne ogrody, w których skupia się domowa strefa relaksu.

 

Urban jungle w biurze

W biurach uraban jungle jest sposobem na wypełnienie chillout roomów. Za pioniera w aranżacji przestrzeni biurowych jako przestrzeń przyjazną pracownikom uznaje się firmę Google, która jako pierwsza na szeroką skalę zaczęła wprowadzać elementy miejskiej dżungli do biurowych wnętrz.

 

Urban jungle to już nie moda to styl we wzornictwie. Przerodził się on w styl życia. Jesteśmy pełni nadziei i postaramy się by jak najszybciej rozwinął się w Polsce. My już mamy w swoim domu urban jungle, a Ty?

 

Źródło zdjęć: tutaj.

 

Zajrzyj do nas
Facebook
Pinterest
Instagram

Dodaj komentarz